Yumurta Hakkında 11 Bilgi
Çalışma Saatleri: Hafta içi | Hafta Sonu : 09:00-18:00
Yumurta Hakkında 11 Bilgi

Yumurta vücudumuz için oldukça önemli besinleri içinde barındıran ucuz bir protein kaynağı. Malum kırmızı et fiyatları her geçen gün artıyor. Beyaz et bile almış başını gitmiş. Balık zaten tavuktan pahalı. O zaman en iyi fiyata kaliteli protein almak için yumurtaya yüklenmekten başka yapacak bir şey yok. Hem sağlığınız hem cebiniz için bol bol yumurta yiyin, yerken de aşağıdaki 11 bilgi arada aklınıza gelsin. Afiyet olsun!

1. Komple protein kaynağı

Bir yumurtanın içinde altı gram vücudumuz için yararlı besin maddesi bulunuyor. Bu maddeler, almamız gereken dokuz amino asit ve protein yapı taşları. Yumurtadan aldığımız besin değerleri önemli çünkü, vücudumuz bu maddeleri kendi başına üretemiyor. Akı, yumurtanın içindeki protein kaynağının yaklaşık yarısını oluşturuyor. Yağ ve kolesterolün ise az bir miktarı bu kısımda bulunuyor.

2. İçinde birçok yararlı besin maddesi var

Diğer besinlere göre daha fazla kalori başına vitamin, mineral ve aminoasitlere sahip. Bir yumurtada yüksek kaliteli protein, selenyum, fosfor, kolin, B12 vitamini ve hücrelerimizi sağlıklı tutmaya yardımcı olan antioksidanlar yer alıyor. Yumurtanın içinde şeker ve karbonhidrat ise hiç yok.

3. İyi kolesterole yardımcı oluyor

HDL olarak adlandırılan iyi kolesterol, günde üç veya daha fazla yumurta insanlarda ortaya çıkıyor. Tabii ki, yumurta yemeyi abartırsak, LDL yani kötü tip kolesterol de yükselir. Bu yüzden, her şeyde olduğu gibi yumurta yemeyi abartmamak da fayda var.

4. Trigliseridi düşürebilir

Düşük trigliserid, sağlık için iyidir. Özellikle, belirli yağ asitleri (omega-3 gibi) ile zenginleştirilmiş yumurta yemenin, trigliseridi düşürmeye yardımcı olduğu söyleniyor.

5. İnme olasılığını azaltabilir

Çalışmalar farklılık gösterse, günde bir yumurtanın inme riskinizi azaltabileceğine yönelik bulgular var. Çin’de yapılan güncel bir araştırmada, günde yaklaşık bir yumurta yiyen kişilerde, hemorajik inmeden ölme ihtimalinin neredeyse yüzde 30 daha az olduğu görüldü.

6. Porsiyon kontrolüne yardımcı olur

Bir yumurtada yaklaşık 70 kalori yer alıyor. Boyutları neredeyse hiç değişmeden yediğinizden ne kadar kalori aldığınızı kolayca kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca haşlanmış yumurtanın taşınması da kolay. İki yumurtayı kaynatın, işinize götürün. Yanında bir salata ya da bir iki dilim ekmek ile sağlıklı bir öğle yemeği yemiş olursunuz.

7. Uygun fiyata kalitesi yüksek besin

Yumurtanın fiyatı, tavuğun organik beslenmesine ya da serbest dolaşabileceği kümeste yaşamasına kadar birçok kritere göre değişse de en pahalısı bile diğer protein kaynaklarına göre oldukça uygun.

8. Kalbe iyi geliyor

Araştırmalar, yumurta yemenin kalp sağlığına iyi geldiğini ortaya koyuyor. Prediyabetli ya da Tip 2 diyabetli kişilerde de kilo kaybı için yapılan yüksek oranda yumurta alımını içeren diyetler uygulandığında da kalp sağlığı için iyi olduğu gözlemlenmiş. Yine Çin’de yapılan bir araştırma, günde bir yumurtanın kalp hastalığına yakalanma riskinin yüzde 20 azalttığı bilgisi ortaya konmuş.

9. Doyurucu

Kahvaltıda yumurta yediğinizde kendinizi uzun süre tok hissederseniz. Böylece gün boyunca daha az yemeniz kolaylaşır. Sabah kahvaltısında yumurta yiyen gençlerin günde ortalama 130 kalori daha az aldığı gözlenmiştir.

10. Gözlere de yararı var

Tıp insanları, yumurtada bulunan lutein ve zeaksantinin adlı antioksidanların katarakt ve yaşa bağlı maküler dejenerasyon gibi göz hastalıklarından korunmada yardımcı olduğunu söylüyor. Ispanak ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzelerde de bu maddeler bulunuyor. Ama yumurta, bu maddeler için daha iyi bir kaynak. Çünkü yumurtadaki yağ, vücudunuzun besinleri kullanmasını kolaylaştırıyor.

11. Beyin sağlığı için yumurta yenmeli

Yumurtada bulunan D vitamini, sinir hücrelerinin gelişmesine (nöronlar) yardımcı olan kolin maddesine sahip. Kolin, beyin gelişiminde oynadığı büyük rol nedeniyle hamile kadınlar ve emziren kadınlar için çok önemli bir madde.Referanslarımız